Pályázat
ENERGETIKAI PÁLYÁZAT
Intézményünk 2014-ben beadta jelentkezését arra a pályázatra, melynek célja az épület energiahatékonyságának javítása volt.
A pályázat elbírálója a projekttervet támogatásra érdemesnek minősítette az alábbiak szerint:
Kedvezményezett neve:
Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium
Projekt címe:
Baár-Madas Református Gimnázium energetikai felújítása
Projekt azonosító száma:
KEOP-5.5.0/E/12-2014-0022
A projekt megvalósításának dátuma:
2014.06.23. – 2014.10.01.
A szerződött támogatás összege:
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 149.456.356,- Ft
A Magyar Állam által és az EU Önerő Alapból nyújtott támogatás összeg: 26.374.651,- Ft
A támogatás mértéke (% - ban):
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás mértéke: 85%
A Magyar Állam által és az EU Önerő Alapból nyújtott támogatás mértéke: 15%
A projekt tartalmának bemutatása:
A beruházást megelőzően a Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium energetikai minőség szerinti besorolása E kategória (átlagnál jobb). Az auditor javaslata alapján az alábbi korszerűsítési munkák kerültek elvégzésre: homlokzati nyílászárók cseréje, padlásfödémek 10 cm vastag szálas hőszigetelése, gázkazán cseréje kondenzációs kazánra, homlokzati vakolat javítása, napelemek telepítése.
A munkák elvégzése után az épület minőségi besorolása B kategóriára változott.
Energiahatékonyság javítás projektrész aránya 87,94%. Megújuló energiaforrás felhasználás projektrész aránya: 12,06%.
A korszerűsítési munkák részleteinek bemutatása:
- Külső nyílászárók korszerűsítése
A nyílászárók I. osztályú, csomómentes, borovi fenyő faanyagból készültek, felületkezelésük az eredeti színnel megegyezően történt. A belső könyöklők fenyőfából, a tokkal megegyezően felületkezelve, míg az ajtók keményfa küszöbbel és sárgaréz borítással készültek.
Az üvegezés 2 rétegű hőszigetelő üvegezés. A meglévő külső kőpárkányok régi - sok helyen deformálódott, sérült - horganylemez borítását mindenhol új horganylemezre cseréltük.
A felújítási program gyakorlatilag az iskola összes külső nyílászáróját érintette. Ezek korszerűsítése alapvetően négyfajta megoldással történt:
a.) korszerű ablakra cserélt
A nyílászárók nagy része bontásra került. A nagy szám jellemzően a hasonló megjelenésű tantermi-irodai ablakok cseréjéből adódott. A régi gerébtokos, valamint kapcsolt gerébtokos nyílászárókat a fent részletezett korszerűbb nyílászárókra cseréltük.
b.) részlegesen cserélt + felújított
Az összes, felül íves záródású nyílászárónak csak az alsó szerkezetei kerültek cserére. Ezek a nyílászárók mind nagyméretűek, felső íves felülvilágítókkal, alul középen erkélyajtóval, két oldalukon ablakokkal. A felső íves elemek kapcsolt gerébtokos kialakítása megmaradt, felújításra került.
c.) megmaradt és felújított
A nyílászárók egy része csak felújításra került. A lépcsőházi nagy, íves ablakok jó állapotúak, megmaradásukkal és felújításukkal megőrizhető az adott tér karaktere. A vizesblokkok ablakai is megmaradtak, mert a csere aránytalanul nagy helyreállítási munkákkal járt volna (fali csempe bontás, helyreállítás). Az alárendelt, kiszolgáló helyiségekben (asztalosműhely,
szellőzőgépházak, gázfogadó helyiség, konyha szárazáru raktár, tárolók) sem volt szükséges a külső nyílászárókat kicserélni, csak felújítani.
d.) a régi alapján újragyártott
Az étkező helyenként igen rossz állagú nagy, erkélyajtós-ablakos nyílászárói teljes szerkezetükben újragyártásra kerültek az eredeti kapcsolt gerébtokos kialakítás szerint. Megjelenésében az új nyílászárónak meg kellett felelnie az eredetinek.
- Homlokzati vakolatjavítás
Az épületegyüttes homlokzatai Medgyaszay István építész által gyakran használt rovátkolt felületű vakolattal készültek. A vakolat az idő múlásával több helyen sérült, leesett. Egy-két szakaszon már a teherhordó téglafal is kilátszott.
A pályázat keretében elvégeztük a vakolat javítását, miután a hőkamerás felvétel is kimutatta a vakolatlan részek hőveszteségét. A pótlások az eredeti struktúrával megegyezően készültek el.
- Padláshőszigetelés
A padlásfödémek portalanítása után alulról párafékező réteggel kasírozott ásványgyapot hőszigetelés került leterítésre 10 cm vastagságban az „A” és „B” épület padlásfödémén.
- Épületgépészet
- Kazáncsere
A régi atmoszférikus kazánokat - elbontásuk után - egy darab új, gázüzemű kondenzációs állókazánra cseréltük. A névleges teljesítmény 750kW. Az új kazán önálló frisslevegő bevezetés mellett, a régi gázkészülékek kéményét használja az égéstermék elvezetésre.
- Fűtési rendszer átalakítás
A meglévő fűtési rendszer helyiségenkénti szabályozhatósága érdekében a radiátorokba termosztatikus szelep került beépítésre.
- Elektromos munkák
A 60-évek második felében épült és jelenleg tornateremnek használt hátsó épület lapostetejére 20 kW-os teljesítményű napelemtelepet szereltettünk fel.
A fogyasztók tekintetében, a régi folyosói és tantermi fénycsöves lámpák előtétjét energiatakarékos, elektronikus előtétre cseréltük
- 1293 olvasás