Bibliai tájakon Szenes Hanna nyomában
2022. augusztus 1-9.
2021-ben ünnepeltük Szenes Hanna költő és izraeli szabadsághős születésének 100. évfordulóját, aki egykor iskolánk diákja volt. Ebből az alkalomból került sor a Mazsök (Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány) által szervezett tematikus utazásra, melyre hat baár-madasos diák és kísérőtanáruk kapott meghívást.
Csoportunk – rajtunk kívül – középiskolás és egyetemista diákokból állt, a legtöbben Debrecenből jöttek. Az út, amely számunkra ajándék lett, a többieknek jutalom volt, hiszen győzelmet arattak a Szenes Hanna-évhez kapcsolódó versenyek egyikén, vagy kutatómunkában vettek részt. Azért a Baár-Madas sem maradt le! Hárman, Szabó Bíborka (10. b), Szász Lídia (10. b) és Hajdú Botond (11. c) első helyezést ért el egy 2022 júniusában zajló, Szenes Hanna életét feldolgozó online vetélkedőn.
Az utazás 9 napja során Haifától a Holt-tengerig, a Golán-fennsíkon keresztül a Caesarea mellett található Sdot Yam kibucig számtalan csodás helyen jártunk. Jézus életének színhelyei közül a Genezáreti tó partján fekvő Kapernaumban, Magdalában, valamint Názáretben és Jeruzsálemben is megfordultunk. Kiváló idegenvezetőnk, Shíri Zsuzsa segítségével Izrael több ezer éves és jelenkori történetéről, mindennapjairól is átfogó képet kaptunk.
Vendéglátóink, a Mazsök Izraelben élő tagjai és Szabó György elnök, aki velünk volt utazásunk első felében, nagy szeretettel fogadtak, meséltek nekünk. Mélyen megérintő találkozást szerveztek a 93 éves Lusztig Éva nénivel, aki férjével egy emlékeiben (is) létező közösség megteremtője lett: Cfátban hozták létre a Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Múzeumát. Friedman Jákób segítsége és tekintélye pedig lehetővé tette, hogy az izraeli légierő ejtőernyős kiképző központjába is bebocsátást nyerhessünk, ahol még ki is tüntettek minket!
Gazdag programunk röviden kivonatolva a következőképpen alakult:
1. nap
Haifa – Nahalal moshav – Genezáreti tó – Degania Bet kibuc
2. nap
Cfát – Ein Keshatot (ókori zsinagóga) – Golán-fennsík (szíriai hadparancsnokság épülete, szíriai bunker)
3. nap
Maagan kibuc (Ejtőernyősök háza) – Kapernaum – Magdala – Názáret – Caesarea – Sdot Yam kibuc
4. nap
fürdőzés a Földközi-tengerben – A Sdot Yam kibuc megtekintése – a Szenes Hanna Múzeum meglátogatása – beszélgetés – helytörténeti múzeum – a helyi vitorlásklub meglátogatása – tábortűz
5. nap
tornádózás a tengeren – Jaffa – Tel-Aviv – Jeruzsálem (Mahane Yehuda piac) – péntek esti beszélgetés
6. nap
Jeruzsálem óvárosának megtekintése
7. nap
Maszada – Qumrán – fürdés a Holt-tengerben
8. nap
Tel Nof (a 8. légierő bázisa) – Yad Vasem Múzeum – megemlékezés Szenes Hanna sírjánál a Herzl-hegyen
9. nap
hazaút
Örök emlék marad a szikár, napégette táj, a Föld lakóit magához vonzó ősi város, Jeruzsálem, a sok kedves ember, akivel találkoztunk!
A résztvevő diákok közül néhányan megfogalmazták élményeiket.
Az izraeli utazás legemlékezetesebb pillanatai
Számomra ez az utazás, mind a 9 nap képzeletet felülmúló volt Bármerre mentünk, mindig találkoztam valami újdonsággal, amire rácsodálkozhattam. Izrael tőlünk több száz kilométerre fekszik a Közel-Keleten. Teljesen más ott a kultúra, mások az ételek, az emberek. Ezért különösen nehéz csak 2-3 élményt kiválasztani.
Az első legmeghatározóbb élményem rögtön az első naphoz kapcsolódik. Az érkezésünk után bejártuk Haifa városát, megnéztük a Karmel-hegyet, Illés barlangját. A nap végére mindannyian fáradtak voltunk. Ekkor szólt az idegenvezetőnk, hogy szedjük össze magunkat, a fürdőruháinkat, mert a Kineret-tóban (a Bibliában Genezáreti tó) fogunk fürödni. A víz meleg volt, de mégsem ez volt a legjobb. Megindító érzés volt, hogy már az első este rögtön egy híres, bibliai helyszínen lehettünk, sőt fürödhettünk abban a tóban, melyen kétezer évvel ezelőtt Jézus járt, abban a tóban, melynek partján annyi csoda történt!
A második, amit soha nem fogok elfelejteni, Jeruzsálem óvárosa volt. A keresztyén városnegyedben végigmentünk a keresztút állomásain, az utolsó vacsora termén, a Golgotán, és Jézus feltételezett sírját is megnéztük. A zsidó negyedben pedig ellátogattunk a Siratófalhoz. Hihetetlen volt ott állni a Salamon által építtetett templom egyetlen ép falánál. Lenyűgöző volt megérinteni a köveket, berakni a kis imánkat a kövek közti résekbe. Soha nem éreztem olyan erősnek a hitemet, mint akkor.
Felejthetetlen volt a zsidó közösséggel, a zsidó kultúrával való találkozás is. Ezek közül a shabbat ünneplését emelném ki. Az ünnep péntek este kezdődik és szombat este ér véget. Ilyenkor ők nem dolgoznak, a napot Istennek szentelik. Pénteken este pont egy shabbatot ünneplő zsidó csoporttal vacsoráztunk együtt. Nagyon jó volt látni, ahogy táncoltak, énekeltek, felszabadultan ünnepeltek. Az ott élő emberek mentalitása is teljesen más, mint ez európaiaké: kedvesek, nyitottak és még akkor is mosolyogva, jóindulattal beszéltek hozzám, amikor fogalmunk nem volt arról, amit a másik mond.
Nagyon hálás vagyok, hogy elmehettem erre az utazásra, amit talán a nyaram fénypontjának neveznék. Örök emlék marad számomra, és ha lesz lehetőségem, biztosan vissza fogok menni.
Szabó Bíborka 11. b
Izraelben
Végh Júlia vagyok, idén már a 10. b osztály tagja. Az előző tanév végén az a megtiszteltetés ért, hogy egyike lehettem a kiválasztott hat diáknak, akiket idén nyáron augusztus elejére egy utazásra invitáltak a Szentföldre, Izraelbe.
Sokkolt a hír, hiszen a biblikus tájak mind életre kelnek ott, és én voltam az egyik, akit ezek felfedezésére kiválasztottak.
Utazásunk során rengeteg helyet látogattunk meg: Tel-Aviv, Jeruzsálem, Názáret és Kapernaum városába is elvittek minket, illetve sok más gyönyörű helyre, mint például a Genezáreti tóhoz, ami személyes kedvencemmé vált. Nem is beszélve a különleges településtípusok, a kibucok bemutatásáról. Az út során rendkívül széleskörű és pontos tájékoztatást kaptunk minden egyes helyről idegenvezetőnktől, aki végigkalauzolt minket Izraelen.
A kirándulást leginkább egy mondattal tudnám jellemezni: „Mint a megtestesült hit.” Mindenki, aki csak kérdezett az élményről, ezt a választ kapta. Illetve természetesen, hogy elképesztő, leírhatatlanul szép és szinte felfoghatatlan. Így ide is ezt írnám. A helyek, ahol jártunk nagy hatással voltak hitem formálására. Az, hogy szemmel láttam azt, amit eddig csak az Ó- vagy Újszövetségben olvashattam, rengeteg hálával és jó érzéssel, megerősítéssel töltött el.
Szenes Hanna volt a hölgy végül is, aki által ide eljuthattunk mindnyájan. A hősnő. Temérdek izraeli példaképként emlegeti méltán elismerendő és jelentőségteljes tettei miatt. Budapesti mártírhalála után végül teljes nyugalmat otthonában, a Herzl-hegyen lelt. Itt volt neki a haza. Ezt a helyet szintén megindító volt megismerni.
Minden lépcsőn szépen végigmentünk, ami Hanna életében egy-egy újabb helyszínnel, vagy változással járt. Az olykor kiábrándító fordulatok megijesztettek engem; hiszen nem sokkal volt idősebb akkor, mint most én. Mindazonáltal így a zsidóság történetét is jobban, alaposabban meg tudtam ismerni, amiért hálát érzek. Hanna életpályája egyszerre volt inspiráló és meghátráltató; vajon képes lennék én is a szülőhazámban épp szenvedő társaim megmentéséért otthagyni a már megtalált belső otthon és béke országát, ahol igazán szerettem élni? Fel tudnék-e adni akár életemet kockáztatva mindent azért, hogy segítsek számomra idegen embereken? A válasz biztosan a „nem” lenne. Gyáva lennék.
Ezért is volt inspiráló az ő története. Mert Hanna hősiesen megválaszolta ezeket a belső kérdéseket egy szimpla igennel, és el is indult. Bár küldetése során elesett, rá és társaira az izraeliek és a magyar zsidó közösség hatalmas hősként tekint.
Ez az út, mint említettem, sok-sok dologban formált. Megerősítette hitem, megtanított a nagyobb tisztelet és önzetlenség gyakorlására, és megismertetett azzal, hogy bármilyen idegen számomra egy ember, egy közös vallás által társammá válhat.
Végh Júlia 10. b
Élménybeszámoló
Az izraeli utunk ezen a nyáron – nem kérdés – hihetetlen élmény volt, tartalmas programmal; feltétlenül gazdagabban tértem haza. Sokat tapasztaltam minden szempontból az új közegben (először voltam Európán kívüli országban). Érdekes szál Izrael története: az államot a cionista mozgalom során áldozatos munkával – csupán a gazdag történelem alapjára építve – hozták létre a mai polgárok (nem is olyan távoli) felmenői. A vallási vonatkozás szintén fontos: új dolgokat tanultam a zsidóságról, bibliai helyszíneket látogattunk meg.
Külön izgalmas volt közelebbről megismerni az izraeli hadsereget, a politikai helyzetet. Ezt kitűnő idegenvezetőnknek és egy katonai bázison (Tel Nof) tett látogatásunknak köszönhetően tehettük meg, de a szállodánkban is állomásoztak katonák. Érdekes, hogy itt mennyire része ez az életnek: a középiskolából kikerült diákok szinte mind – nemtől függetlenül – katonák lesznek két-három évre. Azonban eközben hetente hazajárhatnak, sokan itt tanulják meg későbbi hivatásukat. A szolgálat ideje alatt szervezett nyaralásokra is sor kerül, a hadsereg mégis megfelelően ütőképes. A korábban említett látogatás alapján egy nagyszerű légkört tapasztaltunk meg, valamint megtudhattuk, hogy a hagyománynak is marad hely a katonaságban.
Új tájakat figyeltünk a (szerencsére klimatizált) buszunk ablakából. És persze sok sivatagot láttam már képeken, de élőben egészen más. Örültem a sok fürdésnek, megmártóztunk a Genezáreti tóban (mai néven Kineret-tó), úsztunk a Földközi-tengerben és lebegtünk a Holt-tenger vizén is. Az utóbbi még a vártnál is sósabb volt, és meglepően olajos. A tó partja egyébként 400 méterrel a tengerszint alatt fekszik. Az ókori építészet megtekintésén is volt hangsúly: kikötők, falvak és zsinagógák minden mennyiségben.
Bencz Benedek 10. b
Utazás Izraelbe
Számomra felejthetetlen élményként marad meg az izraeli utazás. Nem gondoltam volna, hogy abban a kilenc napban, amit ott töltünk, ennyi látványosságban lesz részünk. Aminek nagyon örültem, hogy szinte az egész országot bejártuk, sőt az út során összesen három szálláshelyünk volt.
Az idegenvezetőnk segítségével nagyon részletesen megismerhettem az ottani gazdag kultúrát. Az ottlétünk alatt az emberek nagy vendégszeretettel fogadtak, szívesen láttak minket az országukban. Meglepő volt, hogy mindenki ismerte Szenes Hanna élettörténetét, míg itthon sajnos csak nagyon kevesen hallottak róla. Utazásunk során főként azokat a helyszíneket jártuk végig, amik az ő életéhez is kapcsolódtak.
Nekem a kedvenc helyszínem a Genezáreti-tó és annak környéke volt. Jézusnak számos csodatétele ide köthető, ezért hihetetlen volt, amikor naplementekor fürödtünk a tóban. A városok közül szerintem Kapernaum volt a legszebb. Lenyűgöző volt látni, hogy a régi romok fölé egy új templom épült, ezzel összekapcsolva a múltat a jelennel. A legutolsó állomás szintén kiemelkedő volt részemről. Egy ejtőernyős katonai bázist látogattunk meg, ami azért is volt különleges, mivel csak keveseknek adatik meg, hogy eljussanak ide. Egy alapos bemutatót kaptunk a katonák kiképzéséről, amiből nekünk is jutott egy kevés. A program végén ezért mindenki kitüntetésben részesült és átvehettük a jelvényünket is.
Még sorolhatnám az élményeket, de összegezve nagyon hálás vagyok, hogy részese lehettem ennek az utazásnak. Most is nagyon boldogan gondolok vissza az ott történtekre és biztos vagyok benne, hogy az ott szerzett élmények aligha fognak elhalványulni az emlékezetemben!
Szász Lídia 11. b
- 233 olvasás