TUDOMÁNYOS NAP
A hagyományos tudományos és pályaorientációs napunkon nagyon széles kínálatból választhattak a diákok. Az alábbi felsorolás mutatja mindenki találhatott három olyan előadást, amely érdeklődését felkeltette. A meghívást elfogadó szakemberek és előadásaik címei a következő voltak:
Hajdú B. István sportriporter M4 Sportcsatorna: Messitől jött ember azt mond, amit akar? A sportújságírás rejtelmei; Dr. Torma Albert ezredes, igazságügyi orvosszakértő: Az agresszió világa rendőrgyilkosságok és egyebek; Kovács András Péter humorista, Dumaszínház: A hülyeségből nem lehet megélni (?); Dr. Szabó Andrea gyermekkardiológus, Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet: Ami ott van minden szívdobbanás mögött; Fuszek Áron IT alkalmazásüzemeltető, MAVIR Zrt.: Mi van a konnektor mögött? Mavir a hálózat rendszer irányítója; Antal István Kutatóközpont-vezető, Kopp Mária Intézet: Elfogyunk! (?) Roma és keresztény családok a gyermekvállalás tükrében - demográfia és társadalom; Gerzsenyi Gabriella író, diplomata: Brüsszel után szabadon, avagy ki tart a sasokkal?; Euroexam: Próbáld ki magad! Ilyen egy angol szóbeli vizsga; Kerekes Barnabás tanár, BMRG: Mindegy? Beszéd-, magatartás-, érintkezéskultúránk néhány kérdéséről; Kiss Balázs régiókoordinátor, MCC: Tehetséggondozás felsőfokon Tanulj a legjobbaktól a legjobbak között!; Dr. Stróbl Erzsébet egyetemi tanár, KRE Angol Intézet: The mysteries of the Bayeux Tapestry; Vörös Szabolcs újságíró, Válasz Online: Háború testközelből – riporter az ukrán fronton; Dr. Máthé Áron történész, elnökhelyettes,Nemzeti Emlékezet Bizottság: Ügynökvilág; Dr. Grynaeus András tanár, BMRG A jégember; Hartlein Károly egyetemi oktató BME, Tóth Pál fizikatanár: Látványos fizikai kísérletek; Kálmán Gergely biomérnök, WATER4ALL Zrt.: A biogáz lehetőségei Magyarországon; Dr. Zsélyi István Gyula, egyetemi oktató ELTE Kémiai Intézet: Lángok mindenütt; Kóti Dávid egyetemi hallgató, BME Gépész Szakkollégium: Motor- és turbinamodell bemutatása működés közben; Bajor – dr. Lampert Rita zoopedagógus, Fővárosi Állat- és Növénykert: Állati helyszínelés; Dr. Szabó Attila jogász, az Alkotmánybíróság titkára: A jogászi pálya sokoldalúsága; Vetlényi Dávid tanár, BMRG: Állatkert ketrecek nélkül - Kalandozások Costa Ricában; Gál Sándor rendőr alezredes, BRFK Életvédelmi Osztály: A bűnügyi helyszínelés és nyomozás; Ránki Sára nyelvész, BRFK: Árulkodó nyelvi üzenetek a bűnözők azonosításában; Wittmayer Márton pilótajelölt, Nyíregyházi Egyetem: Én egy Airbus(z)t fogok vezetni; Kutasy Zsolt tanár, BMRG PARTI TÚRA Barangolás a kottafejek között, avagy mitől szimfonikus a zene?
MORZSASZEDEGETÉS A TUDOMÁNYOS NAP UTÁN
A tanulók rövid beszámolót, reflexiókat írtak a látottakról, hallottakról.
Kovács András Péter: Pályaválasztási tanácsok humorosan
Kovács András Péter művész úr a humor zsenialitásával osztotta meg előadásában a pályaválasztással kapcsolatos tanácsait. Emlékeztetett mindnyájunkat arra, hogy mennyire fontos a szorgalom és a kitartás az életben, hiszen mindenkinek adatott legalább egy talentum, amellyel élni tud. De ahhoz, hogy ezt meg tudja valaki tenni, először meg kell ismernie önmagát. Emellett rávilágított a tényre, hogy mit sem érnek erőfeszítéseink, amennyiben nem találunk örömet abban, amit végzünk. Mert mindenki cipeli a maga keresztjét, de ha jól csinálja a dolgokat, akkor egy idő után a keresztje cipeli majd őt.
Gábor András (10. b)
Vörös Szabolcs: Háború testközelből
Több mint egy éve kaptuk a hírt, hogy a közvetlen szomszédságunkban, Ukrajnában háború tört ki, és a már régi riválisa, Oroszország hadat üzent. Az ukrán frontról érkező riporter, Vörös Szabolcs előadásán kicsit jobban megismerkedhettünk a tőlünk nem messze zajló összecsapások körülményeivel. Lehetőségünk nyílt a háború különböző helyszíneit megismerni, valamint számos érdekes fényképet látni, amelyek a háború és front állásáról árulkodtak.
Szücsik Dávid (10. b)
Dr. Szabó Andrea: Ami ott van minden szívdobbanás mögött
Dr. Szabó Andrea gyermekkardiológus Ami ott van minden szívdobbanás mögött című előadásán rácsodálkoztunk az emberi test komplex felépítésére és Isten nagyságára. A prezentáción a szívverés bonyolult keletkezésének menetéről és a szív részeiről hallottunk érdekfeszítő információkat. Példaként az ionok áramlása által okozott feszültségről, receptorokról, DNS-ről, szinuszcsomóról és izomrostokról. Az előadás hatására elvesztünk az emberi test összetett felépítésének csodálatában, amelyet Isten alkotott. Orvosi pályán felfedezhetjük az életet és segíthetünk embertársainkon.
Krátky Zsófia (10.b)
Dr. Szabó Attila: A jogászi pálya sokoldalúsága
A program demonstrálta a jogászi hivatás sokszínűségét, az ágait, amelyekben el lehet helyezkedni. Feltérképeztük az Alkotmánybíróság szerkezetét, belső felépítését. A jó hangulatú előadás keretében tanácsokat kaptunk arra, hogy milyen téren érdemes munkát vállalni a jogi egyetem után. Érdekes volt hallani, hogy megannyi ember számára ezen pálya mennyit tudni adni, mi a személyes motivációjuk, végső soron pedig azt, hogy miért éri meg a jogászi pálya mellett letenni a voksunkat.
Mikó Anna (10. b)
Ránki Sára: Árulkodó nyelvi üzenetek a bűnözők azonosításában
A tudományos nap keretében több izgalmas előadást is meghallgathattunk a bűntetőeljárásról, ilyen volt a Ránki Sára által tartott „Árulkodó nyelvi üzenetek a bűnözők azonosításában” című előadás is. Többek között képet kaptunk arról, hogy a bűnözők nagyrésze talán még az ügyvédjénél is jobban ismeri a jogi szaknyelvet, vagy akár több idegen nyelven is beszél. A börtönszlengekről is szó esett, arról, hogy ezt mennyi idő kiismerni, illetve szótárba gyűjteni. Megtudtunk olyan ügyeket, ahol egy-egy másképp írott, mondott szó buktatta le a tettest. A végén saját kérdéseinket is feltehettük.
Antal Dorka (10. b)
Hajdu B. István: Messitől jött ember azt mond, amit akar...?
A sportújságírás rejtelmei beavató előadás első része a riporterkedésig vezető rögös útról szólt. Hajdú B. István szórakoztató módon mesélt arról, hogyan jutott el kisebb munkáitól nagyobb rangadók kommentálásáig. Az előadást vicces, izgalmas történetek színezték pályafutásának minden fejezetéből. Ilyen a meglepő találkozás David Hasselhoff-fal, vagy a hamis jeggyel való bejutás egy futballmeccsre. Továbbá részletekbe menően, humorosan mesélt szakmai életéről, a pálya nehézségeiről és a sportújságírás rejtelmeiről.
Veres Tamás (10. b)
Gál Sándor: Bűnügyi helyszínelés és nyomozás
A tudományos napon Gál Sándor rendőr alezredes és kollégái jóvoltából betekintést nyerhettünk a BRFK Életvédelmi Osztály munkájába. Megismerkedhettünk a bűnügyi helyszínelés és a nyomozás alapszabályaival, illetve bemutatásra kerültek módszerek, amelyek segítségével fel lehet venni a harcot a bűnözéssel szemben. Továbbá megtudhattuk azt is, hogy a Miami helyszínelők című sorozatban és társaiban nem érdemes a realitást keresni…
Kovács Kata (10. b)
Vetlényi Dávid: Kalandozások Costa Ricán
Vetlényi Dávid tanár úr előadása főként az ország élővilága köré épült. Rengeteg fényképet készített az útjáról, és sok-sok információt osztott meg velünk az ott élő állat- és növényfajokról, az emberek életviteléről, mentalitásáról, az ország infrastruktúrájáról, érdekes szokásokról, például a templomban veszik a lottót, mert ott nagyobb szerencsével nyerhetik meg. A madaraknak vagy pillangónak kedéllyel adnak táplálékot és vizet. Nekünk személy szerint ez volt a kedvenc előadásunk a nap során, és egyeltalán nem bántuk meg, hogy elmentünk rá, sőt felkeltette a vágyat, hogy egyszer Costa Ricába utazzunk.
Szalay Tímea, Király János Barnabás (10.b)
Máthé Áron: Ügynökvilág
A Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese, Máthé Áron történész „Ügynökvilág” cím alatt izgalmas és lendületes előadást tartott a titkosszolgálat általános fogalommagyarázatán túl a kommunista titkosszolgálat magyarországi térnyerésén át egészen az ügynökkérdés máig megosztó témájáig. Kijelentette, hogy véleménye alapján „nem ügynökkérdés, hanem kommunista kérdés van”, vagyis a rendszer működtetői azok, akiknek valódi vétkek róhatók fel, és véleménye alapján az egykori ügynökök listájának nyilvánosságra hozatala nem lenne megfelelő eszköz a nemzeti megbékéléshez. Érdekes volt hallgatni a magyarázatait. Előadásának befejezéseképpen rámutatott arra, hogy nem oly titkosan őrzött az ügynökdossziék tömege, mint amennyire azt a közvélemény gondolja: kutatók és személyes aktáikról érdeklődők bármikor választ kaphatnak kérdéseikre az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában.
Beleki Júlia (11. b)
Gerzsenyi Gabriella: Brüsszel után szabadon, avagy ki tart a sasokkal!
Az előadó könyvében leírtakról (Brüsszel után szabadon) tartott egy rendkívül érdekfeszítő előadást. Az író és diplomata egyúttal kitért szakmai tevékenységeire, amit az Európai Unióban végzett 16 éven keresztül, a belgiumi életére és a belga szokásokra, életstílusra is. A jogorientáltásgú fiatalok fontos és érdekes információkat tudhattak meg, mivel foglalkozik egy jogász az EU-ban, és arról, hogy milyen jelentős munka környezetvédelmi eurokrataként dolgozni. A belga hétköznapokról, nevezetességekről is olyan beleéléssel és lelkesedéssel beszélt az előadó, hogy én is kedvet kaptam Brüsszel meglátogatásához. Mindezeket humoros, fiatalos formában adta elő Gerzsenyi Gabriella, nekem felkeltette az érdeklődésemet és ahogyan láttam, a többieknek is.
Szentirmay Márton (11.b)
Állati helyszínelés
Az Állati helyszínelés című előadás interaktív és szórakoztató módon tárta fel a hallgatók előtt az állatok lenyűgöző és csodálatos tulajdonságait a teknősöktől a madarakon, rájákon és gorillákon át egészen az elefántok és mamutok világáig, hogy mindennapi életünkből kizökkentve bepillantást nyerhessünk különleges birodalmuk működésébe.
Gerdán Zsanna Jázmin (11. b)
Dr. Grynaeus András: Chi è Ötzi?
Hangzott a kérdés majdnem az összes eddigi olaszóránkon. Ma részletes választ kaptunk rá Grynaeus tanár úr izgalmas előadásának keretében. Hallhattunk a lelet körüli pereskedésről, Ötzi betegségeiről, halálának lehetséges forgatókönyveiről. Ha valaki szeretne jobban elmélyülni ebben a témában, érdemes ellátogatnia Bolsanóba, ahol Ötzi jelenleg ,,tartózkodik”, és ahová nekünk, diákoknak a tanár úr felvételei által már sikerült virtuálisan eljutnunk.
Pásztor Anna, Kubina Zita (11. b)
Az MCC bemutatkozása
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozó programján belül először olyan kérdéseken gondolkodtunk el közösen, mint például mi a tehetség, mikortól kell fejleszteni, és vajon velünk született adomány-e, vagy napról napra tenni kell érte. Ezek után betekintést nyertünk és jobban megismertük a programot, a minket leginkább érintő a középiskolás programra (KP) koncentrálva. Bemutatták az összes lehetőséget, az e-kurzusoktól a klubdélutánokon és a KP szombatokon át egészen az összes kurzusig. Az MCC alapvetően olyan tanulmányokat biztosít, amilyeneket az iskolákban hivatalosan nem tanítanak, ezzel biztosítva azt a lehetőséget, hogy tájékozottabbak lehessenek a diákok a mai társadalomtudományokban. Aki ezekről az MCC hivatalos honlapján (https://mcc.hu/) részletesebb tájékoztatást talál.
Bartha Zsófia (10.b)
Kerekes Barnabás: Mindegy?
Kerekes Barnabás tanár úr előadásából már az elején kiderült: egyáltalán nem mindegy! Nem mindegy, hogyan szólunk, hogyan fejezzük ki magunkat. A szem a lélek tükre, de a beszéd ugyanúgy tükre jellemünknek, viselkedésünknek, lelkünknek. Kerekes tanár úr nagyon sok frappáns, olykor vicces, olykor riasztó példával igazolta ezt. Előadásának második felében nekünk is lehetőségünk nyílt arra, hogy a rosszul fogalmazott, tagolt stb. mondatokat helyesbítsük.
Csizi Katalin tanárnő
Fuszek Áron: Kihívások a villamosenergia-iparban
A MAVIR informatikusaként dolgozó előadó, iskolánk volt diákja, egy igen bonyolult rendszer ismertetésére vállalkozott. A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság a magyarországi villamosenergia-termelés és -fogyasztás ellenőrzését, az ország ellátását végzi. A sok pontos adatot tartalmazó prezentációban jó érzékkel illesztett poénok szórakoztattak. Megtudtuk, hogy az alapfeladatokon túl például a kerecsensólymok védelmével is foglalkoznak a MAVIR-nál. Végül a közönség egy kis kvízben is kipróbálhatta magát, melynek nyertesei ajándékot kaptak. A főleg hetedikesekből álló társaságot egészen felvillanyozta a versengés.
Csizi Katalin tanárnő
Kálmán Gergely: A biomasszában rejlő lehetőségek
Kálmán Gergely, a Water4All Zrt. munkatársa a biomassza felhasználhatósági lehetősségeit mutatta be. Előadásában tudatosította, hogy a fosszilis energiahordozók használata mellett újabb lehetőségek adódnak azok részleges kiváltására. Egy jól megtervezett üzemben úgy hasznosíthatóak az elsősorban növényi eredetű hulladékok (pl. kukoricaszár vagy bármilyen, elsősorban növényi eredetű feldolgozási maradvány), ha azokat megfelelő technológiával alkalmassá teszik arra, hogy a közös rendszerbe tölthetően energiaforrásul szolgáljanak.
Berényi Eszter tanárnő
- 500 olvasás