Megemlékezés az 1956-os forradalomról
Iskolai ünnepélyünk az 1956-os forradalom orvosainak és nővéreinek állított emléket egy belső monológokkal tarkított színdarabbal, amely minden részletében valós történéseken alapult: Dr Szele György doktor úr visszaemlékezésein, aki a forradalom idején a Vas utcai kórház sebésze volt.
A doktor úr személyesen eljött hozzánk, hogy megossza emlékeit október 23-áról és az azt követő napokról. Elmondta, milyen körülmények között dolgoztak, illetve azt is, hogy számukra minden sebesült – forradalmár, ÁVO-s, katona, civil, egyetemista, munkás – elsősorban ember volt, aki segítségre szorult, azaz a kórház dolgozói minden megkülönböztetés nélkül mentettek életeket a forradalom idején.
A doktor úr emlékein alapuló színdarab végigkövette a kórház életét a forradalom napjai alatt, a belső monológok pedig a szereplőknek önmagukra és az eseményekre adott reflexióit, kérdéseit tartalmazták. Ezeket a szövegeket a 11.b osztály nyelvi-kommunikáció tagozatos diákjai írták a szereplőkben lezajló konfliktusokról.
A műsorban elhangzottak továbbá korabeli rádióbeszédek, és megjelentek archív fénykép- és filmfelvételek is. A 9. d osztály Pongor Gábor tanár úr vezetésével elénekelt egy korabeli Halleluja-éneket, Fehér Barbara 12. d osztályos tanuló egy József Attila verset szavalt, az ünnepély keretét pedig a betegségben is újjáéledő reményről szóló imádság, a 226. dicséret adta.
Az ünnepély zárása és összefoglalója Kárpáti Tibor kortárs költőnek a Misztrál együttes által megzenésített kortárs verse, a Gyöngyöt az embernek volt. A forradalom kórházi dolgozói az embert látták meg az előttük fekvő sebesültben, az ő ellátásukkal az embernek szórták a gyöngyöt. Nem számított, hogy a sebesülés előtt és a felépülés után milyen utat jártak és járnak be, a diákjaink által megformált orvosok és nővérek belül szabadok voltak az élet szolgálatába állni, bár a vágyott külső szabadságot csak átmenetileg kaphatták meg. Reméljük, hogy nem csupán megemlékeztünk erről a hozzáállásról, hanem egyben magunkévá is tudtuk tenni.
Köszönet az előadás szereplőinek: Móczár Luca, Soós Panna, Jámbor Zsombor, Jármy Tibor, Kovács Fanni, Timár Péter, Sarf Zsófia, Szőnyi Laura és Durst Tamás 11.b osztályos tanulóknak, a kisebb szerepeket vállaló 11.b-s és 10. d-s tanulóknak, Pongor Gábornak és a 9. d-nek, valamint Fehér Barbara 12. d osztályos tanulónak.
Köszönet a hangosítás és a bejátszások kezeléséért Bujdosó Márk technikusnak és Kóti Marcell 12. b osztályos tanulónak.
Külön köszönet az előadás díszvendégének, Dr Szele Györgynek,
és dicsőség Istennek, aki az előadás rengeteg szálát, szereplőjét, forrását összefonta.
- 551 olvasás