Szent-Györgyi program Szegeden
A tavaszi szünet előtti szerdán reggel indultunk Vecseri Gabriella tanárnővel Szegedre, ahol minden évben megrendezésre kerül a Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozója. A Szegedi Tudós Akadémia jóvoltából immáron XI. alkalommal érkeztek ide az ország minden részéből diákok - legtöbbjük már biológiával kapcsolatos céljaik tudatában. Az első napon egy laboratóriumi gyakorlaton vettünk részt a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban, ahol modern eszközökkel ismerkedhettünk meg, amelyeket ki is próbálhattunk; kromatográfián és a gélelektroforézis kísérleten dolgoztunk. Később a Szent-Györgyi program orvostan hallgatóival beszélgettünk a sejten belüli folyamatokról. Elmesélték, hogy szabad idejükben a Coli bacikkal és antibiotikumokkal kísérleteznek, és szabadon kutathatnak a választott területen.
Másnap előadást hallgathattuk meg az emberi agy működéséről és az idegrendszerről. A sok újdonság mellett örömmel tapasztaltuk, hogy néhány témában (pl. sejtbiológia) a többiekhez képest jobban képben voltunk – hála a BMRG-s oktatásnak. Végezetül még említésre érdemes a második nap fővendégének, az Amerikában élő neves agykutató Buzsáky Györgynek mozgalmas és mindenki figyelmét lekötő előadása a kognitív tevékenység motorikus eredete címmel.
A három nap alatt végig jelen volt Bert Sakmann német sejtfiziológus, aki 1991-ben nyerte el a Nobel díjat orvostudományi munkásságáért. Minden diák lehetőséget kapott, hogy az adott téma nagymestereivel beszélgethessen, így – mire hazaindultunk – már nem maradt megválaszolatlan kérdés senkiben sem.
Ajánljuk e lehetőséget a BMRG-s diákok figyelmébe, hisz rengeteg új élménnyel gazdagodva tértünk haza.
Csapodi Anna, Kádár Réka, Viczián Anna
- 305 olvasás