Színház az egész világ?!
Forlí nem igazán a világ közepe… Mégis ezt a gyönyörű kis észak-olasz várost választották a Platform Ifjúsági Színházi Találkozó helyszínéül. Égbeszökő, régi tornyok, szikrázó napsütés, galambok a főtéren, olasz fagyi minden sarkon, és persze már a táj részének számító, kávét szürcsölő helyiek.
Hatan érkeztünk Magyarországról. Öt diák (Nagy Zita, Darányi Hanna, Gábriel András, Csoport Dávid és Mohácsy Ádám), és egy kísérő tanár (Győri Katalin). Negyedik alkalommal rendezték meg ezt az izgalmas találkozót, ezúttal öt ország fiataljainak részvételével (Anglia, Észtország, Olaszország, Csehország, Magyarország). A programban szereplő diákoknak házi feladattal is kellett készülni. Mivel a konferencia témája a DIGITÁLIS CSALÁDFA volt, mindenkinek be kellett mutatnia ősei foglalkozását, lehetőleg valamilyen szemléltető eszközzel élve. Így került elő Andris dédpapájának földműves kalapja, Dávid édesapjának nagybőgője (kicsinyített verzióban) és néhány falat sütemény Ádám szüleinek cukrászdájából.
A diákok egy profi csapat segítségével minden nap színházi tréningeken vettek részt, ahol kreativitásukra és ügyességükre maximálisan szükségük volt. Vezetőjük Suzann McLean (https://www.imdb.com/name/nm1544447/ ) elismert brit színésznő, színházi szakember volt. A tréningeken túl színházba is mentünk, bepillanthattunk a profi színházkészítők alkotómunkájába, műhelymunka keretein belül elleshettük az animációs kisfilm készítésének rejtelmeit, valamint múzeumlátogatásra is sor került.
Azt gondolom, nem túlzás azt állítanom, hogy a diákok életre szóló barátságokra tettek szert a bő egy hét alatt. Hiszen felváltva roptuk a moldvai táncot és tanultuk a break dance elemeit a londoni fiatalokkal, egy tálból csipegettük a parmezánt az olaszokkal, próbáltuk kiszedegetni a magyar hangzású szavakat az észtek beszélgetéseiből, és ámuldoztunk a cseh művészeti középiskolából közénk érkezett diákok csodálatos műalkotásain.
Az utolsó este közös produkcióra került sor. Megélt tapasztalatokra épült a csaknem háromnegyed órás előadás: kinek milyen szakmák voltak a családjában, azok hogyan változtak a digitális kor beköszöntével. Az előadás igen sokszínűre sikerült, hiszen volt benne fizikai színház, monológ, tánc, ének és kvíz műsorra emlékezető betét is. Megható volt, amikor az előadás végén minden diák az anyanyelvén mondta el, hogy a saját maga útját akarja járni a választott szakmát illetően.
Remek csapat jött össze Forlíban, így mindnyájan nehéz szívvel mondtunk búcsút. Még szerencse, hogy a Facetime, az Instagram, a Messenger és a Snapchat továbbra is összeköt, hogyha már ilyen digitális világban élünk…
Győri Katalin tanárnő
- 868 olvasás